ÜLDISELT

Naerutuvid ingliskeelse nimega ringneck dove ehk ladinakeelse nimega streptopelia risoria.

 

Naerutuvid on väga sõbralikud ja julged linnud, sobivad algajale linnuhuvilisele. Isegi väikestele lastele võib julgelt käe peale anda. Nad ei hammusta nagu papagoid seda teha võivad. Sobivad elama teiste lindudega kokku nagu näiteks viirpapagoi ja nümfkakaduu kuid mitte paarina olles. Pesitsus ajal võivad rünnata teisi linde, kindlasti siis eraldi puuri pesitsema panna. Vaikse olemusega, ei kisa, sobivad inimesele kes ei kannata linnu sädistamist. Tahavad palju supelda nagu amadiinid.

 

ELUIGA

Naerutuvid elavad 10-20 aastat.

 

TOITUMINE

Naerutuvid söövad meil meelsasti kanaarilinnu toidusegu, mis segatud nümfkakaduu toiduseguga. Armastavad õuna, värsket kurki, porgandit, kabatšokki. Värske toit peab olema tükeldatud kuna nende nokk ei ole mõeldud purustamiseks !! Puuris peab olema alati jäme liiv ja munakoored. Vesi peab olema igal linnul alati kätte saadav !!

 

PESITSEMINE

Naerutuvid munevad reeglina vaid 2 muna päevaste vahedega kuid talvekuudel võib olla 1 muna. Hauduma lähevad viimase muna munemisest, vahel kohe peale esimese muna munemist. Haudeperiood on 14-16 päeva. Haudumisel osalevad mõlemad vanemad.Tibud kooruvad päevaste vahedega,meenutavad koorudes parditibusid. Silmad avanevad juba kolmandal päeval.Vanemad toidavad neid pugupiimaga 16-18 päeva, siis hakkavad juba ise sööma tahkemat toitu, kuigi vanemad toidavad neid ka veel. 16 -20 päevaselt tulevad tibud pesakastist välja. 8-10 nädalastena hakkavad sulgima. Suguküpseks saavad juba 6 kuuselt kuid tibusid soovitatakse saada alles aastaselt. Emast lindu ei soovitata vanuses 5aastat enam järglasi saada. Aasta jooksul võimelised 4-5 pesakonda kasvatama. Puhkust vajavad 3-4kuud, sel ajal vahetavad sulgi. Pesakast on mingi madal alus ilma katuseta, sobib korvike. Korvi võib panna heina või põhku, peenikesi oksakesi.

 

PUUR

Minimaalsed puuri mõõdud on 80x60x60 . Puuris peab olema vähemalt 2 erineva jämedusega õrt. Mänguasjadest võiks puuris olla rippuvad kellukesed.

 

VÄRVID

 

Väga levinud on looduslikku värvi naerutuvid, kuid on aretatud ka värvilisi. Kollaseid, siniseid, valgeid. Haruldased on täpilised naerutuvid. Nüüdseks aretatud ka väga haruldasi tutiga mutatsioone.